Rowing Captures 4 FIRA Event Finals Races

Barry won three 4+ finals events Saturday at the FIRA Championships. Photo by Joel Auerbach

SARASOTA, Fla. -- Barry University's rowing team won four event finals races Saturday in the Florida Intercollegiate Rowing Association Championships at Nathan Benderson Park. The Buccaneers beat four NCAA Division I crews in each of the event finals.

Barry finished third in the women's standings with 60 points. Nova Southeastern was first with 77, and Florida second with 61.25.

The Bucs crew of coxswain Gracie Horwitz, stroke Kristina Boncheva, Anna Boada, Rosita Boncheva, Monika Kaminska, Beth Desmond, Anais Foppoli, Emma Howard and bow Kelly Harrison won the Varsity 8+ final in 7:29.5. Nova Southeastern was second in 7:37.6, Canisius third in 7:52.3 and Jacksonville fourth in 7:55.6.

Barry's team of Horwitz (cox), Kristina Boncheva (stroke), Boada, Kaminska and Rosita Boncheva (bow) won the Varsity 4+ final in 7:32.8. Nova was second in 7:44.2, Emory third in 7:59.4 and Florida State fourth in 8:08.3.

The Bucs crew of Angela Dasch (cox), Foppoli, Desmond, Harrison and Howard (stroke) won the Varsity 4+ B Final in 7:50.8. Barry had the only boat in the seven-team race to finish under 8:00 in the event. Nova was second in 8:01.0, Florida Tech third in 8:04.3 and Georgia Tech fourth in 8:17.7.

Barry's team of Dasch (cox), Kasia Walentynowicz, Mandy Carper, Helene Pierre and Rebekah Kilroy (bow) won the Junior Varsity 4+ final in 8:15.9. Nova was second in 8:20.5, Tampa third in 8:52.1 and Florida fourth in 9:01.3.

"It was a great day for Barry rowing," Buccaneers coach Dave Sanderson said.

Barry will compete in the prestigious Knecht Cup in Camden, N.J., next weekend.

 

2013 FIRA Championships
April 5-6
Benderson Park (Sarasota, Fla.)
Results provided by PocketRegatta (c) 2001-2013
FRIDAY HEATS/FINALS
Event #1 Women's V 8+ Heat 1
Place Team Split Finish
1 BARRY 07:46.5
2 JU 00:24.1 08:10.6
3 CANISIUS 00:25.3 08:11.8
4 FIT 00:39.6 08:26.1
5 ROLLINS 01:03.9 08:50.4

Event #2 Women's V 8+ Heat 2
Place Team Split Finish
1 NOVA 07:55.7
2 FLORIDA 00:11.2 08:06.9
3 GA TECH 00:22.5 08:18.2
4 EMORY 00:26.5 08:22.2
5 FSU 00:42.9 08:38.6
6 STETSON 00:53.1 08:48.8

Event #3 Men's Novice "B" 4+ Final
Place Team Split Finish
1 FSU 08:43.3
2 GA TECH 00:53.4 09:36.7

Event #4 Women's Novice "B" 4+ Final
Place Team Split Finish
1 FLORIDA 09:37.3
2 JU 00:37.6 10:14.9
3 FLORIDA-B 00:54.1 10:31.4
4 FSU 01:08.1 10:45.4
5 GA TECH 01:20.9 10:58.2

Event #5 Men's F/N 4+ Heat 1
Place Team Split Finish
1 ROLLINS 08:35.7
2 EMORY 00:09.8 08:45.5
3 FLORIDA 00:18.9 08:54.6
4 ERAU 00:36.4 09:12.1

Event #6 Men's F/N 4+ Heat 2
Place Team Split Finish
1 JU 08:02.2
2 FSU 00:27.5 08:29.7
3 GA TECH-B 00:37.7 08:39.9
4 USF-SM 02:23.2 10:25.4

Event #7 Women's F/N 4+ Heat 1
Place Team Split Finish
1 JU 08:54.8
2 FLORIDA-B 00:06.4 09:01.2
3 ROLLINS 00:19.4 09:14.2
4 FIT 00:47.1 09:41.9
5 EMORY 01:13.8 10:08.6
6 USF-SM 03:42.2 12:37.0

Event #8 Women's F/N 4+ Heat 2
Place Team Split Finish
1 FLORIDA 08:51.1
2 USF 00:06.5 08:57.6
3 FSU 00:07.9 08:59.0
4 GA TECH 00:30.0 09:21.1
5 TAMPA 00:52.0 09:43.1

Event #9 Women's V 4+ Heat 1
Place Team Split Finish
1 BARRY 07:52.7
2 EMORY 00:33.1 08:25.8
3 FSU 00:37.8 08:30.5
4 JU 00:46.6 08:39.3
5 ROLLINS 00:53.3 08:46.0

Event #10 Women's V 4+ Heat 2
Place Team Split Finish
1 NOVA 08:18.2
2 FIT 00:24.8 08:43.0
3 FLORIDA 00:35.0 08:53.2
4 STETSON 00:44.0 09:02.2
5 GA TECH 00:50.0 09:08.2
6 TAMPA 00:54.0 09:12.2

SATURDAY FINALS
Event #1 Men's V 8+
Place Team Split Finish
1 JU 06:38.4
2 FIT 00:09.6 06:48.0
3 FLORIDA 00:16.4 06:54.8
4 GA TECH 00:19.3 06:57.7
5 ROLLINS 00:23.8 07:02.2

Event #3 Women's V 8+ Final
Place Team Split Finish
1 BARRY 07:29.5
2 NOVA 00:08.1 07:37.6
3 CANISIUS 00:22.8 07:52.3
4 JU 00:26.1 07:55.6
5 FIT 00:32.9 08:02.4
6 FLORIDA 00:37.3 08:06.8
7 EMORY 00:42.9 08:12.4
8 GA TECH 00:50.7 08:20.2

Event #4 Men's JV 8+
Place Team Split Finish
1 JU 06:48.5
2 FLORIDA 00:40.6 07:29.1
3 GA TECH 00:49.2 07:37.7

Event #5 Women's JV 8+
Place Team Split Finish
1 NOVA 08:06.3
2 FLORIDA 00:07.3 08:13.6
3 JU 00:07.7 08:14.0
4 CANISIUS 00:22.0 08:28.3

Event #6 Men's F/N LtWt 4+
Place Team Split Finish
1 GA TECH-B 08:20.3
2 ERAU 00:05.0 08:25.3
3 GA TECH 01:06.6 09:26.9

Event #7 Women's F/N LtWt 4+
Place Team Split Finish
1 FLORIDA 09:36.9
2 TAMPA 00:05.3 09:42.2


Event #9 Women's 2x
Place Team Split Finish
1 STETSON 10:01.8
2 TAMPA 01:27.4 11:29.2
3 CFR-W 02:01.0 12:02.8

Event #11 Men's 2-
Place Team Split Finish
1 ROLLINS 08:14.5
2 STETSON 00:07.1 08:21.6
3 JU 00:10.4 08:24.9
4 EMORY 00:45.4 08:59.9
5 USF 00:47.6 09:02.1
6 FIT 00:55.4 09:09.9

Event #12 Women's 2-
Place Team Split Finish
1 GA TECH-B 09:21.3
2 GA TECH 00:25.8 09:47.1
3 NOVA-B 00:37.7 09:59.0
4 NOVA 00:43.0 10:04.3
5 JU 01:02.3 10:23.6

Event #13 Men's F/N 8+
Place Team Split Finish
1 JU 06:43.8
2 GA TECH 00:11.6 06:55.4
3 GA TECH-B 00:33.1 07:16.9
4 FSU 00:35.5 07:19.3
5 STETSON 00:44.5 07:28.3
6 ERAU 01:08.4 07:52.2
7 FLORIDA 01:15.3 07:59.1

Event #14 Women's F/N 8+
Place Team Split Finish
1 FLORIDA 07:35.0
2 JU 00:18.5 07:53.5
3 FSU 00:27.0 08:02.0
4 FLORIDA-B 00:38.6 08:13.6
5 GA TECH 00:49.2 08:24.2
6 EMORY 00:50.1 08:25.1
7 CANISIUS 00:58.4 08:33.4
8 STETSON 01:05.9 08:40.9

Event #15 Men's 1x
Place Team Split Finish
1 TAMPA 08:32.2
2 STETSON 00:17.6 08:49.8
3 FIT 00:27.9 09:00.1
4 FLORIDA 02:43.9 11:16.1

Event #17 Men's JV 4+
Place Team Split Finish
1 JU 07:20.1
2 ROLLINS 00:09.2 07:29.3
3 FLORIDA 00:28.8 07:48.9
4 EMORY 00:49.3 08:09.4

Event #18 Women's JV 4+
Place Team Split Finish
1 BARRY 08:15.9
2 NOVA 00:04.6 08:20.5
3 TAMPA 00:36.2 08:52.1
4 FLORIDA 00:45.4 09:01.3
5 FIT 00:52.2 09:08.1
6 FLORIDA-B 00:57.0 09:12.9
7 JU 00:59.5 09:15.4
8 STETSON 01:00.4 09:16.3

Event #19 Men's F/N LtWt 8+
Place Team Split Finish
1 GA TECH 07:15.1
2 TAMPA 00:41.3 07:56.4

Event #21 Men's V LtWt 4+
Place Team Split Finish
1 GA TECH 07:29.2
2 FLORIDA 00:09.1 07:38.3
3 JU 00:14.2 07:43.4
3 FSU 00:14.2 07:43.4

Event #23 Men's 2x
Place Team Split Finish
1 TAMPA 08:31.3
2 USF 00:14.6 08:45.9
3 GA TECH 01:00.0 09:31.3
4 CFR-M 01:53.9 10:25.2

Event #25 Men's F/N 4+ Final
Place Team Split Finish
1 JU 07:17.8
2 ROLLINS 00:05.9 07:23.7
3 FSU 00:21.5 07:39.3
4 GA TECH 00:28.9 07:46.7
5 FLORIDA 00:36.6 07:54.4
6 EMORY 00:44.2 08:02.0
7 ERAU 00:59.7 08:17.5
8 USF-SM 02:35.4 09:53.2

Event #26 Women's F/N 4+ Final
Place Team Split Finish
1 JU 08:12.5
2 FSU 00:03.9 08:16.4
3 FLORIDA 00:07.9 08:20.4
4 USF 00:14.9 08:27.4
5 ROLLINS 00:23.9 08:36.4
6 GA TECH 00:40.3 08:52.8
7 FLORIDA-B 00:41.2 08:53.7
8 FIT 00:46.3 08:58.8

Event #27 Men's V 'B' 4+
Place Team Split Finish
1 FLORIDA 07:15.7
2 ROLLINS 00:02.1 07:17.8
3 JU 00:20.9 07:36.6

Event #28 Women's V 'B' 4+
Place Team Split Finish
1 BARRY 07:50.8
2 NOVA 00:10.2 08:01.0
3 FIT 00:13.5 08:04.3
4 GA TECH 00:26.9 08:17.7
5 EMORY 00:31.9 08:22.7
6 FLORIDA 00:33.4 08:24.2
7 STETSON 01:16.6 09:07.4

Event #29 Men's V 4+
Place Team Split Finish
1 FIT 06:51.6
2 ROLLINS 00:06.8 06:58.4
3 JU 00:07.8 06:59.4
4 ERAU 00:15.4 07:07.0
5 GA TECH 00:17.2 07:08.8
6 FLORIDA 00:18.2 07:09.8
7 TAMPA 00:26.7 07:18.3
8 EMORY 00:37.6 07:29.2

Event #30 Women's V 4+ Final
Place Team Split Finish
1 BARRY 07:32.8
2 NOVA 00:11.4 07:44.2
3 EMORY 00:26.6 07:59.4
4 FSU 00:35.5 08:08.3
5 FIT 00:37.6 08:10.4
6 FLORIDA 00:40.8 08:13.6
7 JU 00:44.8 08:17.6
8 STETSON 00:50.2 08:23.0

 

Overall Champions
1. JU 165 points
2. Florida 99 points
3. Nova Southeastern 77 points
 
Men’s Overall
1. JU 120 points
2. Rollins 46 points
3. FIT 39.5 points
 
Women’s Overall
1. Nova Southeastern 77 points
2. Florida 61.25 points
3. Barry 60 points



Oh oh ....

We are sorry but it appears that JavaScript is disabled on your browser.
Our site is very interactive and it requires JavaScript to be enabled.
Click on the link below for instructions on how to enable JavaScript on your browser.

Enable JavaScript on your browser